Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „NOWOWIEJSKI REDIVIVUS”.

 

Celem projektu jest promocja twórczości Feliksa Nowowiejskiego w 70. rocznicę śmierci kompozytora poprzez wykonanie jego oratorium QUO VADIS oraz wydanie płyty z tym utworem.

 

QUO VADIS – zapomniane dzieło, prawie zapomniany kompozytor (niegdyś bywalec ważnych europejskich ośrodków muzycznych) warci są przypomnienia nie tylko w Polsce.

Oratorium QUO VADIS Feliksa Nowowiejskiego stało się jedną z najczęściej wykonywanych form wokalno-instrumentalnych, wręcz swoistym przebojem ważnych sal koncertowych Europy i obu Ameryk w latach dwudziestych i trzydziestych XX stulecia. Po premierze (drugiej wersji) w 1909 roku w amsterdamskim Concertgebouw, ze słynną tamtejszą orkiestrą, utwór wykonany został 200 (!) razy w salach koncertowych Europy i obu Ameryk! A potem na dziesięciolecia zapomniany.

W roku 2016, kiedy przypada 70. rocznica śmierci kompozytora (który ponad 20 lat mieszkał w Poznaniu, gdzie zmarł i gdzie spoczywa), Filharmonia Poznańska wykona Quo vadis 29 czerwca 2016 roku w Poznaniu, w mieście, w którym Nowowiejski zamieszkał po I wojnie światowej, mimo że proponowano mu objęcie profesury w ówczesnym Konserwatorium Lipskim.

 

Planowane efekty:

Dzieło życia Feliksa Nowowiejskiego jest ogromną formą wokalno-instrumentalną. Do wykonania tego niezwykłego, a zarazem monumentalnego utworu potrzeba ponad 160 wykonawców: muzyków orkiestry, artystów chóru, solistów-śpiewaków i dyrygenta. W Auli UAM dzieło wykonane będzie w doskonałej obsadzie – Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz troje solistów – Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton), Wojtek Gierlach (bas). Całością dyrygować będzie znakomity polski dyrygent Łukasz Borowicz.

Koncert ten zostanie nagrany i wydany w formie albumu płytowego, co przyczyni się do promocji oratorium nie tylko w Poznaniu, ale również w całej Wielkopolsce.

 

 

Wartość projektu: 567.681,50 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 252.797,00 PLN

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

 EFSI_Samorzad_kolor

 

————————————————————

W ramach Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura Kultury Filharmonia Poznańska zakupiła Harfę koncertową marki „Lyon & Healy” wraz z akcesoriami: trzyczęściowym pokrowcem transportowym, futerałem transportowym na kółkach oraz wózkiem do harfy.

 

mkidn-01

Zakup zrealizowano przy udziale środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.