ETR

MACIEJ SZTOR

Maciej SZTOR

dyrygent  

Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego oraz uczestnik mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez dr Paula Elliotta Cobbsa z Waschington University oraz prof. Jose Miguel Rodilla Tortajada z Conservatorio Superior de Musica de Murcia.

Kierownik artystyczny i dyrygent Orkiestry Młodych Talentów – Orkiestry Kameralnej POSM w Poznaniu.

Dyrygent współpracujący z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus – w latach 2008-2009 asystent dyrygenta.

W latach 2007 – 2013 był dyrygentem współpracującym z Teatrem Muzycznym w Poznaniu prowadząc premiery: Wesołe Kumoszki z Windsoru Otto Nicolai oraz Bajkowo i Filmowo – autorski spektakl widowiskowo-muzyczny dla dzieci oparty na muzyce filmowej i programowej.

Dyrygował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (Maurice Ravel – Dafnis i Chloe II Suita, Gustav Holst – Planety), Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Warszawską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Śląskiej i Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdyńską, Inowrocławską, Płocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Transatlantyk Symphony Orchestra i Orchestra of Colours Athens (Grecja) oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Od 2013 stały dyrygent Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej na festiwalu Klassik – Sommerfestival na Norderney w Niemczech. W ramach programu festiwalu poprowadził m.in.: Ludwig van Beethoven: II i IV Symfonia, Koncert Skrzypcowy; Johannes Brahms: I Symfonia i I Koncert Fortepianowy; Franciszek Liszt: Poemat symfoniczny Preludia, I Koncert Fortepianowy; Bedrich Smetana: Poematy Symfoniczne z cyklu „Moja Ojczyzna”; Georges Bizet – I Symfonia; Johann Nepomuk Hummel: Koncert Na Trąbkę i Orkiestrę.

W 2011 prowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas uroczystego koncertu zarejestrowanego i transmitowanego w TVP1 z okazji 67. rocznicy Powstania Warszawskiego z muzyką Jana AP Kaczmarka (CD/DVD A Look of Freedom Sony Music 2011).

Jako asystent Łukasza Borowicza brał udział w wykonaniu i nagraniu koncertowej wersji opery Giovanna d’Arco Giuseppe Verdiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej (MUZA Polskie Nagrania 2010).

Na uroczystej Gali Otwarcia I Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu prowadził specjalnie powołaną na ten koncert Transatlantyk Symphony Orchestra oraz Chór Festiwalowy. Współpracował z takimi solistami jak Agata Szymczewska, Aleksey Semenenko, Aurelia Shimkus, Johannes Bartmann, Anna Lasota czy Leszek Możdżer.

Maciej Sztor specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej. Kolekcjonuje partytury a także tworzy i realizuje własne projekty m.in. we współpracy z koncertfilmowy.pl. Otrzymał specjalny list z gratulacjami i podziękowaniami od Johna Williamsa, Jamesa Hornera oraz Hansa Zimmera za propagowanie ich muzyki filmowej.

Maciej Sztor sam również pisze muzykę do filmów. Ma na swoim koncie muzykę do filmu Las Cieni w reż. Andrzeja Cichockiego.