Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu

Od wielu lat należy do najwybitniejszych zespołów tego rodzaju w Polsce. O jego wysokim poziomie artystycznym świadczą liczne realizacje chóralnych partii operowych, doskonałe nie tylko pod względem czysto muzycznym, ale i z rzadko spotykaną precyzją dopracowane pod względem aktorskim. Profesjonalizm oraz kunszt realizacyjny sprawiają, że zespół od dawna zwraca na siebie uwagę krytyki, wyraźnie zaznaczając swą rolę i doniosłe miejsce w spektaklach operowych. W 1998 roku zespół, w uznaniu działalności artystycznej i wysokiego poziomu kreacji w spektaklach operowych, uhonorowany został Nagrodą Wojewody Poznańskiego.

Od 1980 roku zespołem kierowała Jolanta Dota-Komorowska (w latach 1984-1996 przy współpracy z dyrygentem chóru Maciejem Wielochem), dbając w swojej pracy nie tylko o jak najlepsze opanowanie materiału muzycznego poszczególnych dzieł, ale również pracując nad osiągnięciem pełnej spójności brzmieniowej głosów. W 2007 roku stanowisko dyrektora chóru objął Mariusz Otto, związany z Teatrem Wielkim od 1997 roku, najbliższy współpracownik Jolanty Doty-Komorowskiej.

Pośród ponad stu premier, zrealizowanych przez chór w minionych kilkunastu latach, w repertuarze znalazły się partie operowe klasyki tego gatunku – Giusseppe Verdiego (Aida, Bal maskowy, Don Carlos, Moc przeznaczenia, Nabucco, Otello, Rigoletto, Stiffelio, Traviata, Trubadur), Giacomo Pucciniego (Turandot, Madame Butterfly, Tosca), Richarda Wagnera (Parsifal, Tannhäuser), ale i dzieła dalece wykraczające poza operowy kanon, jak Mojżesz Giaocchino Rossiniego, Requiem Giuseppe Verdiego, Joanna d’Arc na stosie Arthura Honeggera, Ognisty anioł Siergieja Prokofiewa, Carmina burana Carla Orffa, Niemieckie Requiem Johannesa Brahmsa, Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego, Stabat Mater Karola Szymanowskiego, utwory kompozytorów współczesnych — Mikisa Theodorakisa, Benjamina Brittena, Krzysztofa Pendereckiego.

Chór występował na scenach operowych we wszystkich krajach Europy, brał udział w kilkunastu międzynarodowych festiwalach muzycznych i teatralnych — wraz z zespołem poznańskiego Teatru Wielkiego, ale i indywidualnie, wielokrotnie zapraszany do udziału m.in. w festiwalu Wratislavia Cantans czy w Festiwalu Tivoli w Kopenhadze, a także w koncertach Filharmonii Poznańskiej oraz Filharmonii Narodowej.