Chór Dziewczęcy i Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego

Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego powstał w 2008 roku. Obecnie śpiewa w nim ponad 50 dziewcząt w wieku od 10 do 14 lat. Kierownikiem artystycznym zespołu i dyrygentem jest Dorota Wojnowska.

Chór bierze udział w festiwalach (Sierakowska Wiosna Klasyków, A Cappella Poznań Festival, Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych w Poznaniu), nagrywa płyty (Czy to szczotka, czy to jeż? z piosenkami dla dzieci Jerzego Wasowskiego oraz Ponad czasem, ponad ziemią, na której znalazły się renesansowe madrygały i utwory współczesnej muzyki sakralnej), bierze udział w krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych zdobywając na nich nagrody. Chór jest laureatem pierwszych miejsc, Złotych Dyplomów i nagród specjalnych w takich konkursach jak: XIII Canto Lodziensis (Łódź 2010), I i II Warszawska Wiosna Chóralna (2011, 2013), V Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej (Bydgoszcz 2011), II Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny (2013), I Ogólnopolski Konkurs Zespołów Wokalnych w Poznaniu (2013), IV Krakowski Międzynarodowy Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2013), VI Ogólnopolski Konkurs Chóralny Ars Liturgica (Gniezno 2014).

Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej powstał w 2013 roku, początkowo jako zespół mieszany, a od roku 2014 jako chór żeński. W jego skład wchodzą najstarsze uczennice szkoły, uczęszczające do klas gimnazjalnych. Wszechstronne wykształcenie muzyczne chórzystek wpływa nie tylko na wysoki poziom artystyczny zespołu, ale ułatwia im także pracę w mniejszych zespołach wokalnych, tworzonych na potrzeby poszczególnych projektów.

Repertuar chóru obejmuje wielogłosowe utwory różnych epok, zarówno o tematyce sakralnej, jak i świeckiej oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Pomimo krótkiego stażu zespół ma na koncie współpracę m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu w ramach spektaklu Alicja w Krainie Czarów oraz koncerty w Braunschweig (Niemcy), przygotowane wspólnie z Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną. Poza aktywnym uczestniczeniem w życiu kulturalnym Poznania, zespoły kameralne chóru mogą się poszczycić nagrodami otrzymanymi w ogólnopolskich konkursach, m.in. w Warszawskiej Wiośnie Chóralnej (2015) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Wokalnych w Poznaniu (2013).

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóry jest Sławomira Raczyńska, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielka Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.