ETR

Augustin HADELICH

Augustin HADELICH

Augustin Hadelich laureat tytułu „Instrumentalista roku” Musical America 2018, uważany jest za jednego z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów. Ma niemieckie korzenie, urodził się Włoszech, a osiadł w Ameryce, gdzie zdobył wyższe wykształcenie muzyczne w  prestiżowej  Juilliard School. Kariera Augustina Hadelicha nabrała rozpędu po uzyskaniu złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Indianapolis w 2006 roku. Od tego czasu zdobył wiele innych nagród i odznaczeń m.in. Warner Music Prize w 2015 roku, honorowy doktorat Uniwersytetu w Exeter w 2017 roku.

Występował ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych oraz wieloma orkiestrami z Europy  –  BBC Philharmonic w Manchesterze, BBC Symphony w Londynie, Bournemouth Symphony Orchestra (gdzie był artystą rezydentem w sezonie 2015/2016), Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie, Danish National Symphony, Finnish Radio Orchestra, Orkiestrą Filharmonii w Hamburgu, Hong Kong Philharmonic, London Philharmonic, Mozarteum Orchestra w Salzburgu, Filharmonią Monachijską, Netherlands Philharmonic, Norwegian Radio Orchestra, NHK Symphony w Tokio, Sao Paulo Symphony oraz orkiestrami radiowymi w Kolonii, Frankfurcie, Saarbrücken i Stuttgarcie. Współpracował z tak znakomitymi dyrygentami jak Roberto Abbado, Andrzej Boreyko, Jakub Hruša, Carlos Kalmar, Hannu Lintu, Andrés Orozco-Estrada, Vasily Petrenko, czy Krzysztof Urbański.

W sezonie 2018/2019 zadebiutuje z Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Israel Camerata oraz Singapore Symphony. Ponownie wystąpi w Stanach Zjednoczonych z orkiestrami symfonicznymi Cincinnati, Dallas, Indianapolis, Kansas City, Minnesota, New Jersey, North Carolina, San Diego, Seattle, jak również z Los Angeles Philharmonic.

W 2016 roku artysta otrzymał nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszego klasycznego instrumentu solowego” za nagranie koncertu skrzypcowego Henri Dutilleux  L’arbre des songes, wraz z Seattle Symphony pod dyrekcją Ludovica Morlot.

Artysta nagrał wiele płyt, w tym zarejestrowane na żywo Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego i Symfonię hiszpańską  Édouarda Lalo z London Philharmonic Orchestra.  Na jednej ze swoich najnowszych płyt zarejestrował wszystkie kaprysy Niccolo Paganiniego (Warner Classics). 

Gra na skrzypcach Stradivariego z 1723 roku, wypożyczonych przez Stradivari Society of Chicago.