PL EN

aktualności

14 maja 2019Koncerty Poznańskich Filharmoników na antenie Deutschlandfunk Kultur!

Współpraca Filharmonii Poznańskiej z Deutschlandfunk Kultur, największym niemieckim nadawcą radiowym, nabiera tempa! W maju na antenie tej prestiżowej ogólnoniemieckiej rozgłośni usłyszą Państwo retransmisje dwóch koncertów Poznańskich Filharmoników.

W sobotę - 18 maja o godz. 19.05 – ostatnia opera Stanisława Moniuszki “Paria” w wymarzonej przez kompozytora włoskiej wersji językowej. Wykonawcy: Katarzyna Hołysz, Robert Jezierski, Yuri Gorodetsky, Tomasz Warmijak, Szymon Komasa oraz Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. Nagrania dokonano 10 kwietnia 2019 roku, podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, który odbył się w ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Natomiast we wtorek, 28 maja o godz. 20.03 – nieznane dzieła zapomnianych kompozytorów – światowa premiera koncertowa New World Suite Ignatza Waghaltera i Koncert fortepianowy Karola Rathausa. Wykonawcy: Daniel Wnukowski (fortepian) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Ariela Zuckermanna. Ten koncert, zatytułowany “Premiery z Nowego Jorku”, zarejestrowany zostanie 17 maja 2019 roku, w Auli UAM w Poznaniu.

 

Więcej informacji:

www.deutschlandfunkkultur.de/stanislaw-moniuszkos-200

www.deutschlandfunkkultur.de/weltpremiere

11 maja 2019DYRYGENT-SZEF ORKIESTRY FP W RADIOWEJ „DWÓJCE”

maestro-pijarowski-

Jeden z najwybitniejszych polskich mistrzów batuty, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej – profesor Marek Pijarowski, będzie bohaterem „Zapisków ze współczesności” – cyklu codziennych audycji Programu 2 Polskiego Radia.

Od poniedziałku 13 maja do piątku 17 maja o godzinie 12.45 można posłuchać jego gawęd o różnych barwach życia (nie tylko artystycznego) na antenie radiowej Dwójki.

Serdecznie Państwa zachęcamy do tego.

08 maja 2019WALTORNIŚCI ORKIESTRY FILHARMONII POZNAŃSKIEJ NAJLEPSI!

Na zakończonym niedawno w Katowicach V Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych po kolejne nagrody sięgnęli muzycy-soliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

W kategorii waltorni dwa główne trofea (II i III nagrodę; I – nie przyznano) zdobyli: Marcin Chrzanowski (druga nagroda) oraz Monika Paprocka-Całus (trzecia nagroda).

Laureatom gratulujemy – nie ukrywając radości i satysfakcji.

 Chrzanowski-Marcin-zdjęcie-2     029-4-1024x683

15 kwietnia 2019Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniu 19 kwietnia br. kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

09 kwietnia 2019Poznańscy Filharmonicy w Filharmonii Narodowej w Wraszawie – transmisja w radiowej Dwójce

Zapraszamy na transmisję koncertu Poznańskich Filharmoników w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ramach 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, z towarzyszeniem znakomitych solistów i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Łukasza Borowicza, zaprezentują operę Paria Stanisława Moniuszki. Dzieło zostanie wykonane we włoskiej wersji językowej. Początek transmisji w Programie 2 Polskiego Radia o 19:00.

Filharmonia Dwójki

02 kwietnia 2019Zmiana zasad nabywania karnetów na Koncerty Poznańskie na sezon 2019/2020

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy o zmianie zasad nabywania karnetów na Koncerty Poznańskie na sezon 2019/20!

Karnety na Koncerty Poznańskie na nowy sprzedawać będziemy od 10 do 28 czerwca br. Słuchaczy zapraszamy bezpośrednio do kasy biletowej Filharmonii Poznańskiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 17.00.

Naszych stałych melomanów informujemy, że przy zakupie potrzebny będzie karnet z sezonu 2018/2019.

Nowych słuchaczy zapraszamy do kasy w celu złożenia zamówienia.

 

Uwaga:

  • Cena karnetu nie ulega zmianie
  • Pierwszy koncert już 28 września 2019
  • Wszelkie inne informacje można uzyskać w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej mieszczącej się w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1.
12 lutego 2019Elegijna Etiuda Szymanowskiego otworzy piątkowy koncert

W związku z żałobą narodową po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego piątkowy koncert Filharmonii Poznańskiej (15 lutego, godz. 19, Aula UAM) otworzy przesycona tęskną melancholią, elegijna Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Macieja Żółtowskiego.

W pozostałej części wieczoru usłyszymy III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 Siergieja Prokofiewa w wykonaniu gwiazdy wieczoru, Anny Vinnitskayej – artystki zachwycającej publiczność i krytyków nieprawdopodobną wirtuozerią powiązaną zawsze z naturalnym, pełnym najrozmaitszych odcieni dźwiękiem.  A po przerwie zabrzmi VII Symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka,  Filharmonikami Poznańskimi dyrygować będzie ich szef – Marek Pijarowski.

28 stycznia 2019PO PREMIERZE W FILHARMONII POZNAŃSKIEJ. NOWY ALBUM RAFAŁA BLECHACZA I BOMSORI KIM

 

Deutsche Grammophon

Nakładem Deutsche Grammophon ukazał się nowy album płytowy Rafała Blechacza, tym razem nagrany wspólnie z Bomsori Kim. Są na nim sonaty na skrzypce i fortepian Gabriela Fauré, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego oraz… Nokturn nr 20 Fryderyka Chopina.

Premiera tego programu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Filharmonii Poznańskiej, podczas koncertu zamykającego rezydenturę wspaniałego polskiego pianisty w sezonie 2017/2018 w naszej instytucji. W lipcu tegoż roku oboje artyści (Bomsori Kim jest solistą-rezydentką Filharmonii Poznańskiej w obecnym sezonie) nagrali wspomniane utwory w Berlinie.

Promocja ich wspólnego albumu płytowego w Filharmonii Poznańskiej przewidziana jest w piątek, 1 marca, podczas koncertu „Ze Złotej Pragi”, który z udziałem Bomsori Kim odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej.

Recenzja płyty:

Polsko-koreański dream team – Gazeta Wyborcza, 30.01.2019

16 stycznia 2019Zamiast w sobotę – w piątek koncert pamięci Pawła Adamowicza

FP_baner_18-01-2019_v3

W związku z żałobą narodową po śmierci Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, Filharmonia Poznańska zmienia program i termin 474. Koncertu Poznańskiego zaplanowanego na sobotę 19 stycznia 2019 roku. Koncert Halka na ekranie i na estradzie odbędzie w drugiej połowie roku 2019, w sezonie artystycznym 2019/2020.

Natomiast w programie 474. Koncertu Poznańskiego, który odbędzie się wyjątkowo w piątek, 18 stycznia o godz. 19 w Auli UAM znajdzie się między innymi słynna III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert ten, zatytułowany Pieśni żałosne poświęcony zostanie pamięci Pawła Adamowicza.

Karnety KP oraz MW, a także wejściówki na 19 stycznia zachowują ważność na piątkowy koncert 18 stycznia.

15 stycznia 2019Głosujmy na Marcina Suszyckiego

Marcin Suszycki

Miło nam poinformować, że Marcin Suszycki, koncermistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej otrzymał nominację Kapituły Redakcji „Głosu Wielkopolskiego” do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura.

Zapraszamy do głosowania na naszego muzyka na stronie: www.gloswielkopolski.pl

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku marca 2019 roku podczas uroczystej gali.

13 stycznia 2019Zmarł Szczepan Gawłowski – prezes firmy „Kreisel”

Szczepan Gawłowski (1958 - 2019) (Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci dr. Szczepana Gawłowskiego – prezesa firmy „Kreisel”, sponsora Filharmonii Poznańskiej.

Szczepan Gawłowski od lat należał do przyjaciół naszej instytucji.

Najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia.

                                      Wojciech Nentwig z zespołami i pracownikami Filharmonii Poznańskiej

21 grudnia 2018NAGRODY DLA WALTORNISTÓW ORKIESTRY FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Z radością informujemy, że w V Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika, który odbył się w grudniu w Łodzi, waltorniści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zdobyli główne nagrody. Monika Paprocka-Całus zajęła pierwsze miejsce, a Marcin Chrzanowski - drugie. Laureatom serdecznie gratulujemy!

20 grudnia 2018Symfonia Wielkopolska 1918 – niezwykły album Filharmonii Poznańskiej

Pieśni czasów powstania wielkopolskiego  oraz utwór dedykowany bohaterom powstania, a napisany po stu latach od tego wydarzenia, znalazły się na płycie niezwykłego albumu wydanego właśnie przez Filharmonię Poznańską  – Symfonia Wielkopolska 1918.  Otwiera  ją osiem pieśni z czasów powstania wielkopolskiego przygotowanych na zamówienie Filharmonii Poznańskiej w nowych aranżacjach współczesnych młodych kompozytorów (Jana Krutula, Dominika Puka, Marka Raczyńskiego i Jakuba Szafrańskiego). Także na zamówienie Filharmonii Poznańskiej Marek Sewen skomponował  tytułową  Symfonię Wielkopolską 1918

Pieśni nagrane zostały przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, natomiast wykonawcami  symfonii są Poznańscy Filharmonicy oraz Poznańskie Słowiki pod batutą Łukasza Borowicza.  W booklecie albumu, obok informacji o utworach, ich kompozytorach i wykonawcach, znalazł się także tekst o powstaniu wielkopolskim, jego przebiegu i znaczeniu w dziejach Polski oraz archiwalne zdjęcia sprzed stu lat. 

Premiera albumu płytowego, który ukazał się nakładem wytwórni fonograficznej DUX, odbędzie się 29 grudnia 2018 roku  w Auli UAM o godz. 18 podczas koncertu  „Symfonia Wielkopolska 1918”. 

Album można kupić podczas koncertów Filharmonii Poznańskiej oraz w dobrych sklepach muzycznych.

Symfonia Wielkopolska 1918

20 grudnia 2018Wyróżnienie dla Łukasza Borowicza i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

…CENNE NAGRODY. Wspomnieć także należy o ogłoszonych niedawno czterech nominacjach dla polskich artystów do płytowych International Classical Music Awards. Szczególnie cenna jest ta dla Łukasza Borowicza i Filharmonii Poznańskiej za nagranie dwóch symfonii Feliksa Nowowiejskiego, bo to kolejny twórca z ostatniego stulecia, którego muzykę warto przypominać…

To fragment artykułu Jacka Marczyńskiego, recenzenta dziennika Rzeczpospolita, w którym wyraża uznanie dla płyty nagranej przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, a wydanej przez wytwórnię DUX. Płyta ta jest światową  premierą fonograficzną obu dzieł Feliksa Nowowiejskiego. 

 

Poniżej pełen tekst artykułu:
Rzeczpospolita, 19.12.2018, Jacek Marczyński – Nuty odzyskane lub pisane od nowa

19 grudnia 2018Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniu 24 grudnia kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

Używamy plików cookies do celów statystycznych oraz aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu filharmoniapoznanska.pl. Jeśli nie blokujesz tych plików, oznacza to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Akceptuję