PL EN

aktualności

12 lutego 2019Elegijna Etiuda Szymanowskiego otworzy piątkowy koncert

W związku z żałobą narodową po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego piątkowy koncert Filharmonii Poznańskiej (15 lutego, godz. 19, Aula UAM) otworzy przesycona tęskną melancholią, elegijna Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Macieja Żółtowskiego.

W pozostałej części wieczoru usłyszymy III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 Siergieja Prokofiewa w wykonaniu gwiazdy wieczoru, Anny Vinnitskayej – artystki zachwycającej publiczność i krytyków nieprawdopodobną wirtuozerią powiązaną zawsze z naturalnym, pełnym najrozmaitszych odcieni dźwiękiem.  A po przerwie zabrzmi VII Symfonia d-moll op. 70 Antonína Dvořáka,  Filharmonikami Poznańskimi dyrygować będzie ich szef – Marek Pijarowski.

28 stycznia 2019PO PREMIERZE W FILHARMONII POZNAŃSKIEJ. NOWY ALBUM RAFAŁA BLECHACZA I BOMSORI KIM

 

Deutsche Grammophon

Nakładem Deutsche Grammophon ukazał się nowy album płytowy Rafała Blechacza, tym razem nagrany wspólnie z Bomsori Kim. Są na nim sonaty na skrzypce i fortepian Gabriela Fauré, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego oraz… Nokturn nr 20 Fryderyka Chopina.

Premiera tego programu odbyła się w czerwcu 2018 roku w Filharmonii Poznańskiej, podczas koncertu zamykającego rezydenturę wspaniałego polskiego pianisty w sezonie 2017/2018 w naszej instytucji. W lipcu tegoż roku oboje artyści (Bomsori Kim jest solistą-rezydentką Filharmonii Poznańskiej w obecnym sezonie) nagrali wspomniane utwory w Berlinie.

Promocja ich wspólnego albumu płytowego w Filharmonii Poznańskiej przewidziana jest w piątek, 1 marca, podczas koncertu „Ze Złotej Pragi”, który z udziałem Bomsori Kim odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej.

Recenzja płyty:

Polsko-koreański dream team – Gazeta Wyborcza, 30.01.2019

16 stycznia 2019Zamiast w sobotę – w piątek koncert pamięci Pawła Adamowicza

FP_baner_18-01-2019_v3

W związku z żałobą narodową po śmierci Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, Filharmonia Poznańska zmienia program i termin 474. Koncertu Poznańskiego zaplanowanego na sobotę 19 stycznia 2019 roku. Koncert Halka na ekranie i na estradzie odbędzie w drugiej połowie roku 2019, w sezonie artystycznym 2019/2020.

Natomiast w programie 474. Koncertu Poznańskiego, który odbędzie się wyjątkowo w piątek, 18 stycznia o godz. 19 w Auli UAM znajdzie się między innymi słynna III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert ten, zatytułowany Pieśni żałosne poświęcony zostanie pamięci Pawła Adamowicza.

Karnety KP oraz MW, a także wejściówki na 19 stycznia zachowują ważność na piątkowy koncert 18 stycznia.

15 stycznia 2019Głosujmy na Marcina Suszyckiego

Marcin Suszycki

Miło nam poinformować, że Marcin Suszycki, koncermistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej otrzymał nominację Kapituły Redakcji „Głosu Wielkopolskiego” do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura.

Zapraszamy do głosowania na naszego muzyka na stronie: www.gloswielkopolski.pl

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku marca 2019 roku podczas uroczystej gali.

13 stycznia 2019Zmarł Szczepan Gawłowski – prezes firmy „Kreisel”

Szczepan Gawłowski (1958 - 2019) (Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci dr. Szczepana Gawłowskiego – prezesa firmy „Kreisel”, sponsora Filharmonii Poznańskiej.

Szczepan Gawłowski od lat należał do przyjaciół naszej instytucji.

Najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia.

                                      Wojciech Nentwig z zespołami i pracownikami Filharmonii Poznańskiej

21 grudnia 2018NAGRODY DLA WALTORNISTÓW ORKIESTRY FILHARMONII POZNAŃSKIEJ

Z radością informujemy, że w V Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika, który odbył się w grudniu w Łodzi, waltorniści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zdobyli główne nagrody. Monika Paprocka-Całus zajęła pierwsze miejsce, a Marcin Chrzanowski - drugie. Laureatom serdecznie gratulujemy!

20 grudnia 2018Symfonia Wielkopolska 1918 – niezwykły album Filharmonii Poznańskiej

Pieśni czasów powstania wielkopolskiego  oraz utwór dedykowany bohaterom powstania, a napisany po stu latach od tego wydarzenia, znalazły się na płycie niezwykłego albumu wydanego właśnie przez Filharmonię Poznańską  – Symfonia Wielkopolska 1918.  Otwiera  ją osiem pieśni z czasów powstania wielkopolskiego przygotowanych na zamówienie Filharmonii Poznańskiej w nowych aranżacjach współczesnych młodych kompozytorów (Jana Krutula, Dominika Puka, Marka Raczyńskiego i Jakuba Szafrańskiego). Także na zamówienie Filharmonii Poznańskiej Marek Sewen skomponował  tytułową  Symfonię Wielkopolską 1918

Pieśni nagrane zostały przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, natomiast wykonawcami  symfonii są Poznańscy Filharmonicy oraz Poznańskie Słowiki pod batutą Łukasza Borowicza.  W booklecie albumu, obok informacji o utworach, ich kompozytorach i wykonawcach, znalazł się także tekst o powstaniu wielkopolskim, jego przebiegu i znaczeniu w dziejach Polski oraz archiwalne zdjęcia sprzed stu lat. 

Premiera albumu płytowego, który ukazał się nakładem wytwórni fonograficznej DUX, odbędzie się 29 grudnia 2018 roku  w Auli UAM o godz. 18 podczas koncertu  „Symfonia Wielkopolska 1918”. 

Album można kupić podczas koncertów Filharmonii Poznańskiej oraz w dobrych sklepach muzycznych.

Symfonia Wielkopolska 1918

20 grudnia 2018Wyróżnienie dla Łukasza Borowicza i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

…CENNE NAGRODY. Wspomnieć także należy o ogłoszonych niedawno czterech nominacjach dla polskich artystów do płytowych International Classical Music Awards. Szczególnie cenna jest ta dla Łukasza Borowicza i Filharmonii Poznańskiej za nagranie dwóch symfonii Feliksa Nowowiejskiego, bo to kolejny twórca z ostatniego stulecia, którego muzykę warto przypominać…

To fragment artykułu Jacka Marczyńskiego, recenzenta dziennika Rzeczpospolita, w którym wyraża uznanie dla płyty nagranej przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, a wydanej przez wytwórnię DUX. Płyta ta jest światową  premierą fonograficzną obu dzieł Feliksa Nowowiejskiego. 

 

Poniżej pełen tekst artykułu:
Rzeczpospolita, 19.12.2018, Jacek Marczyński – Nuty odzyskane lub pisane od nowa

19 grudnia 2018Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniu 24 grudnia kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

23 listopada 2018Kolejna nominacja dla Filharmoników Poznańskich do nagrody ICMA

Na początku tego roku Filharmonia Poznańska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród  fonograficznych świata  -  ICMA 2018 (International Classical Music Awards). Zdobyliśmy ją za nagranie oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu solistów  (Wioletty Chodowicz, Roberta Gierlacha i Wojciecha Gierlacha), Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowanego przez Violettę Bielecką oraz  Orkiestry  Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. 

W piątek, 23 listopada ogłoszono nominacje do nagród ICMA 2019.  Z ogromną radością informujemy, że po raz kolejny otrzymaliśmy nominację  do tej prestiżowej nagrody. Nagranie symfonii – II i III – Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, zarejestrowane przez wytwórnię DUX,  znalazły się na liście płyt nominowanych do ICMA 2019 w kategorii muzyki symfonicznej. Wśród nominowanych  w tej kategorii  są m.in. płyty z II Symfonią Leonarda Bernsteina w nagraniu Berlińskich Filharmoników i Krystiana Zimermana pod batutą Simona Rattle’a czy symfonie Dymitra Szostakowicza (4 i 11) w wykonaniu Boston Symphony Orchestra pod batutą Andrisa Nelsonsa.  

Warto podkreślić, że płyta z symfoniami Nowowiejskiego była światową premierą fonograficzną.  W 2018 roku otrzymała ona nagrodę  Supersonic Pizzicato Award przyznawaną przez  luksemburski magazyn muzyczny Pizzicato. Remy Franck tak pisał wtedy o tej płycie na łamach Pizzicato:  Łukasz Borowicz opracowuje detale tej muzyki bardzo trafnie, dzięki czemu staje się ona bardzo retoryczna. Tym samym nagrania te są ważne nie tylko jako premiery fonograficzne, lecz również dlatego, że ukazują muzykę Nowowiejskiego w najlepszym świetle, potęgując wręcz pytanie o rzecz niezrozumiałą: dlaczego obie symfonie nie są częścią repertuaru już od dawna?  Płyta wytwórni DUX stanowi więc wybitnie ważny wkład w przywołanie i ożywienie muzyki symfonicznej XX wieku.

23 listopada 2018Paul Meyer w Filharmonii Poznańskiej

W związku z hospitalizacją Giuliano Carmignoli, na koncertach z cyklu Gwiazdy Światowych Estrad, które odbędą się 30 listopada, o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz 1 grudnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, wystąpi wybitny francuski dyrygent i klarnecista Paul Meyer.   

20 listopada 2018CZESKIE RECENZJE PO KONCERCIE ORKIESTRY FILHARMONII POZNAŃSKIEJ W PRADZE

Mimo że koncert był oparty na solistkach, największe wrażenie wywarła na mnie  orkiestra. Jej brzmienie od początku cechowały: subtelność, szlachetność i precyzja bez śladu akademickości. (…) Dźwięk orkiestry zawierał coś lirycznego i arystokratycznego – chciałoby się rzec, że to typowy polski dźwięk, daleki od zewnętrznego patosu. Może trochę szkoda, że orkiestra nie grała w większej obsadzie. (…) Ogólnie rzecz biorąc, był to gustowny, bezpretensjonalny i pełen godności program, który pretenduje do ponownego zaproszenia Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

To fragment recenzji po koncercie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej w słynnej praskiej sali koncertowej Smetanova Sin, w tamtejszym czasopiśmie muzycznym HARMONIE, której autorem jest  Jindřich Bálek

Poniżej pełen tekst recenzji:

Jindřich Bálek: Neokázale slavnostní polský koncert

 

Poznaniacy grali ze smakiem i radością – zauważył w swojej recenzji z koncertu Filharmoników Poznańskich w Pradze Aleš Bluma na portalu klasikaplus.cz

08 listopada 2018Utrudnienia w ruchu samochodowym w dniu 11 listopada

Ze względu na liczne imprezy, które 11 listopada odbywać się będą po południu i wieczorem w pobliżu Auli Uniwersyteckiej (i zamknięcie w związku z tym okolicznych ulic dla ruchu samochodowego) uprzejmie prosimy, by osoby wybierające się na rozpoczynający się o godz. 18 koncert Filharmonii Poznańskiej „Niepodległej na urodziny” przybyły w tym dniu do Auli Uniwersyteckiej wcześniej, najpóźniej do godz. 17.45.

Pierwsza część tego koncertu, w ramach wydarzenia 100 na 100. Muzyczne dekady wolności będzie nagrywana – retransmisji tego wydarzenia będzie można wysłuchać 13 listopada 2018 roku, około godz. 20.30 na antenie Programu II Polskiego Radia.

29 października 2018Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniu 2 listopada kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

29 października 2018Z Wieniawskim i Chopinem u Verdiego

W Auditorium di Milano – siedzibie Mediolańskiej Orkiestry Symfonicznej noszącej imię Giuseppe Verdiego, pełniącej w stolicy Lombardii funkcję filharmonii, 27 października wystąpili Filharmonicy Poznańscy. W programie pod hasłem „Z Chopinem u Verdiego” – Orkiestra FP przedstawiła program muzyki polskiej: od Karola Kurpińskiego, przez Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Pendereckiego po Fryderyka Chopina.

Występ poznańskiej orkiestry – pod batutą Łukasza Borowicza, z udziałem pianistki Yulianny Avdeewy i skrzypaczki Bomsori Kim, został bardzo gorąco przyjęty przed międzynarodowe audytorium; każda z solistek oraz orkiestra – bisowali.

Na widowni zasiadła między innymi 100-osobowa grupa członków Klubu Przyjaciół Filharmonii Poznańskiej.

26 października 2018Bastylia zdobyta… przez Łukasza Borowicza

Łukasz Borowicz, pierwszy dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, 24 października, zadebiutował w Opéra Bastille i… podbił serca francuskich melomanów. Jest pierwszym polskim dyrygentem, który poprowadził spektakl w paryskiej operze.

Pod jego batutą zabrzmiało ostatnie wystawienie „Hugenotów” Giacomo Meyerbeera , którymi we wrześniu Opera Paryska otworzyła swój jubileuszowy, 350. sezon artystyczny. Spektakl , trwający niemal pięć godzin to ogromne dzieło, w którym na scenie pojawia się niemal 250 osób. Łukasz Borowicz poradził sobie z nim znakomicie, o czym świadczyły gorące owacje po spektaklu.

W imieniu dyrekcji, zespołów i pracowników Filharmonii Poznańskiej gratulujemy Łukaszowi Borowiczowi paryskiego sukcesu!

Więcej: Wyborcza.pl | Jacek Hawryluk, Paryż, 25 października 2018

 

O sukcesie naszego dyrygenta pisze też obszernie Sławomir Pietras w najnowszym numerze tygodnika „Angora”:

(…) Od pierwszych taktów dyrygował swobodnie i emocjonalnie, na muzyków wpływając przyjaźnie, ale konsekwentnie egzekwując wszelkie detale partytury. Podczas przebiegu tego olbrzymiego dzieła, zauważyłem, że Borowicz opanował je na pamięć, tylko od czasu do czasu zerkając do nut na pulpicie. (…) O Łukaszu Borowiczu jeszcze przed tygodniem z podziwem mówiono tylko w kulisach Opera Bastille, a dziś jest na ustach całego operowego Paryża. (…) Przed drugim aktem, widownia owacją przyjęła wchodzącego do pulpitu dyrygenckiego Łukasza Borowicza. Po przedstawieniu otrzymał powtórną owację z okrzykami, tym razem na stojąco. Na scenie bili brawo wszyscy soliści i ponadstuosobowy chór. (…)

Pełen tekst recenzji poniżej:

Angora, nr 44 (1481) | Sławomir Pietras, Wejście dla Artystów

24 października 2018W filharmonii Dwójki o koncercie “Niepodległej na urodziny”

44574756_651696021898253_7444018131808288768_n

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o koncercie “Niepodległej na urodziny”, który odbył się 23 października br. w Konzerthaus Berlin z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W audycji Filharmonia Dwójki z Wojciechem Nentwigiem (Dyrektorem Filharmonii Poznańskiej) oraz Markiem Pijarowskim (Dyrygentem-szefem Orkiestry Fiilharmonii Poznańskiej) rozmawiała Anna Skulska.

Program 2 Polskiego Radia, “Niepodległej na urodziny”. Paderewski, Kilar i polsko-niemiecka uwertura

19 października 2018koncerty poznańskich filharmoników w Berlinie i Mediolanie

Szanowni Państwo, Berlin i Mediolan to dwie metropolie, w których w przyszłym tygodniu grać będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Już 23 października (wtorek) nasza Orkiestra wystąpi w słynnym Konzerthaus w historycznym centrum Berlina. Podczas koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w samym sercu niemieckiej stolicy zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzy zaś Uwertura Zur Namensfeier  Ludwiga van Beethovena dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi.

Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej pod batutą jej szefa, Maestro Marka Pijarowskiego, towarzyszyć będą światowej sławy artyści – wybitny pianista Szymon Nehring i solistka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej, znakomita skrzypaczka Bomsori Kim. 

Udział w koncercie zatytułowanym  Niepodległej na urodziny zapowiedzieli prezydenci Polski i Niemiec.

Koncert ten transmitować będzie Deutschlandfunk Kultur  – początek transmisji, której słuchać będzie można również on-line o godz. 20.03.
Na stronie niemieckiego radia można już dziś przeczytać obszerną  zapowiedź tego wydarzenia  – Philharmonie Poznań live aus Berlin

Transmisji wysłuchać też będzie można na antenie radiowej Dwójki oraz on-line. Początek transmisji o godz. 19.00.

—————————–

Natomiast  27 października (sobota), o godz. 20.30  Poznańscy Filharmonicy wystąpią w prestiżowej sali koncertowej Auditorium di Milano w Mediolanie.  Włoscy melomani usłyszą dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów  -  Fryderyka Chopina,  Henryka Wieniawskiego, Karola Kurpińskiego i  Krzysztofa Pendereckiego.  Naszą Orkiestrę poprowadzi Maestro Łukasz Borowicz, a solistkami będą dwie światowej sławy gwiazdy – zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Yulianna Avdeeva oraz nasza znakomita solistka-rezydentka, Bomsori Kim.

05 października 2018Nagrody dla muzyków Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

Z radością informujemy, że troje muzyków Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zostało laureatami 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, który odbył się między 14 a 23 września 2018 roku w trzech kategoriach (kontrabas, fagot, róg).

I tak:

Szymon Michalik  zdobył I nagrodę w kategorii fagot,

Monika Paprocka-Całus zdobyła III nagrodę w kategorii rogu,

Marcin Orliński zdobył III nagrodę w kategorii fagotu.

Koncert-fianłowy-fagot-18-975x1024       029-4-1024x683      Koncert-fianłowy-fagot-27-1024x665

 Laureatom serdecznie gratulujemy!

Strona konkursu -> szczegóły

Używamy plików cookies do celów statystycznych oraz aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu filharmoniapoznanska.pl. Jeśli nie blokujesz tych plików, oznacza to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Akceptuję