PL EN

aktualności

22 maja 2017Parking na Placu Adama Mickiewicza

Informujemy, że w piątek, 26 maja, z przyczyn niezależnych od Filharmonii Poznańskiej, parking na placu Adama Mickiewicza będzie otwarty od godz. 18.00.
Dzięki uprzejmości Władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza osoby, które przyjadą przed godz. 18.00 będą mogły skorzystać z parkingu Uczelni (ul. Wieniawskiego 1, wjazd za budynkiem Collegium Minus).

18 maja 2017Parking na placu Adama Mickiewicza

Szanowni Państwo, przypominamy, że w najbliższą sobotę, 20 maja Koncerty Poznańskie FILHARMONICY KAMERALNIE odbędą się w Auli Nova Akademii Muzycznej (pierwszy o godz. 17:00, a drugi o godz. 19:30). Tego dnia, parking na placu Adama Mickiewicza dla uczestników koncertu będzie otwarty od godz. 16:00.

08 maja 2017Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w maju i czerwcu kasa biletowa będzie czynna od 13 do 17.

Zachęcamy do zakupu biletów online.

18 kwietnia 2017Miłe zaskoczenia na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena

(…) Trzecie dziesięciolecie istnienia Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena rozpoczął bez fajerwerków, idąc utartym szlakiem. W historii zapisze się i tak niekwestionowanym osiągnięciem: nauczył Polaków, że w szczególnym czasie przed Wielkanocą refleksji bardzo sprzyja muzyka. (…)

(…) Każdy festiwal niesie ze sobą zaskoczenia, dobrze, gdy są one miłe. Takim sympatycznym objawieniem był występ Państwowej Orkiestry Armenii pod batutą Sergeya Smbatyana, dwukrotnie bisującej po występie.
Największe jednak wrażenie wywarły dwa polskie zespoły. Koncertowe wykonanie opery „Żywot rozpustnika” Strawińskiego, które przywiózł do Warszawy NOSPR pod dyrekcją Alexandra Libreicha, było na światowym poziomie.
(…)
(…) Wieczór pełen dobrej energii przygotował Łukasz Borowicz z Filharmonią Poznańską. To był koncert dwóch okryć: I Symfonii, skomponowanej przez Bizeta w wieku 17 lat, i nieznanej w Polsce jego opery „Djamileh”. Oba utwory nie są XIX-wiecznymi arcydziełami, zostały jednak zgrabnie skonstruowane i zinstrumentowane, mogą więc sprawić wiele frajdy słuchaczom.

Największą medialną gwiazdą był jednak John Malkovich. W niespodziewanej rywalizacji wybitnych aktorów, którzy wystąpili jako narratorzy na dwóch koncertach, zdecydowanie przegrał wszakże z Wojciechem Pszoniakiem, który w „Djamileh” słowem wręcz malarsko wykreował świat tej orientalnej opowieści. (…)

Całą recenzję, która ukazała się na stronie internetowej „Rzeczpospolitej” można przeczytać poniżej:

Jacek Marczyński – Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena: Dylematy i miłe zaskoczenia

10 kwietnia 2017Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniach:

  • 14 kwietnia 2017
  • 2 – 5 maja 2017

kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej będzie nieczynna.

Zachęcamy do zakupu biletów online.

10 marca 2017Dziennikarski przystanek w Filharmonii

Najpierw był zachwyt salą, a potem muzyką, gdy w Auli Uniwersyteckiej zaczęła się próba do piątkowego koncertu i zabrzmiały pierwsze takty utworu Alborada del gracioso Maurice’a Ravela. W piątkowe przedpołudnie, podczas krótkiej wizyty w Poznaniu Filharmonię Poznańską odwiedziła grupa 30 dziennikarzy czołowych niemieckich mediów. Mieli okazję zapoznać się z historią i repertuarem naszej instytucji, posłuchać o jej działaniach popularyzujących muzykę oraz o poznańskich i zagranicznych koncertach Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Zainteresowały ich m.in. koncerty naszej orkiestry w Niemczech, ale nade wszystko możliwości uczestniczenia w koncertach Filharmonii Poznańskiej w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy!

IMG_0725

10 marca 2017Medal Bacha dla Reinharda Goebla

Reinhard Goebel, wybitny niemiecki skrzypek i dyrygent, który regularnie występuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – 31 marca poprowadzi wykonanie Pasji wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha w Filharmonii Poznańskiej, został tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody: Medalu Bacha przyznawanego przez miasto Lipsk. Dzięki temu dołączył do grona m.in. takich artystów jak Gustav Leonhardt, Nikolaus Harnoncourt czy Herbert Blomstedt. Krytycy muzyczni nazywają go wręcz „ikoną muzyki dawnej”.

Żaden niemiecki muzyk nie miał tak ogromnego wpływu na rozwój historycznej praktyki wykonawczej jak Reinhard Goebel – napisano w uzasadnieniu jury.

Wręczenie nagrody odbędzie się 17 czerwca 2017 roku, w Altes Rathaus w Lipsku, tradycyjnie podczas słynnego festiwalu – Bachfest w Lipsku.

Serdecznie gratulujemy, Maestro!

21 lutego 2017Nie żyje Maestro Stanisław Skrowaczewski

Z wielkim żalem przekazujemy Państwu wiadomość o śmierci jednego z najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów i cenionego kompozytora – Stanisława Skrowaczewskiego. Maestro, który był prawdopodobnie najstarszym na świecie, czynnym zawodowo mistrzem batuty, zmarł 21 lutego w wieku 93 lat.

Stanisław Skrowaczewski występował na estradach całego świata, także w Filharmonii Poznańskiej. Ostatni raz pojawił się w Poznaniu w 2010 roku. Wtedy jednak, ze względu na żałobę narodową po katastrofie smoleńskiej, jego koncert został odwołany.

 Stanisław Skrowaczewski

08 lutego 2017Na zakończenie ferii – wieczór w Filharmonii

Niezwykłą niespodziankę dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowała na ostatni dzień ferii Filharmonia Poznańska. To zaproszenie na koncert zatytułowany „Trzy kontynenty”.

W piątkowy wieczór (10 lutego), o godz. 19 w Auli UAM zabrzmią: poruszające wyobraźnię Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego, porywająca muzyka Leonarda Bernsteina (Suita z operetki Kandyd) oraz Uwertura koncertowa Karola Szymanowskiego – dzieło, któremu nie można odmówić potęgi ekspresji i brzmienia. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi znakomity japoński dyrygent, Eiji Oue. 

Na młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną czekają na ten koncert bezpłatne wejściówki. Odbierać je można od dziś (środa, 8 lutego) do piątku (10 lutego) w godzinach od 13 do 18 (w piątek do 18.30) w kasie Filharmonii w holu Auli UAM. Liczba wejściówek jest ograniczona i dlatego o ich otrzymaniu decyduje kolejność odbioru zaproszeń w kasie.

W piątek, o godz. 18.30, uczestnicy koncertu będą też mieli okazję do krótkiego zwiedzania Auli i wysłuchania opowieści o jej historii (spotkanie z pracownikiem Filharmonii w holu Auli UAM).

12 stycznia 2017ZAMKNIĘTY PARKING NA PLACU ADAMA MICKIEWICZA

Przypominamy, że w piątek 13 stycznia, z przyczyn niezależnych od Filharmonii Poznańskiej, parking na placu Adama Mickiewicza będzie nieczynny.
Dzięki uprzejmości Władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w tym dniu będzie można skorzystać z parkingu Uczelni (ul. Wieniawskiego 1, wjazd za budynkiem Collegium Minus). 

28 grudnia 2016Uniesieni Wagnerem

„Zespół – w zgodzie z koncepcją interpretacyjną Jacka Kaspszyka – zaprezentował poruszającą moc brzmienia o szlachetnym, dalekim od ostrości nasyceniu. Muzycy grali jak w transie, uniesieni muzyką Walkirii i niezwykle przekonującą, wyczuloną na Wagnera batutą dyrygenta. Jego wielkie doświadczenie związane z Wagnerowską spuścizną operową w połączeniu ze świetną dyspozycją poznańskich filharmoników przyczyniło się do spotkania ze sztuką na najwyższym poziomie.”

Zachęcamy do lektury recenzji koncertowego wykonania I aktu „Walkirii” Ryszarda Wagnera, którą dla miesięcznika „IKS” napisała Teresa Dorożała-Brodniewicz.

27 grudnia 2016Zamknięty parking na Placu Adama Mickiewicza

Informujemy, że w dniu 13 stycznia, z przyczyn niezależnych od Filharmonii Poznańskiej, parking na placu Adama Mickiewicza będzie nieczynny.
Dzięki uprzejmości Władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w tym dniu będzie można skorzystać z parkingu Uczelni (ul. Wieniawskiego 1, wjazd za budynkiem Collegium Minus).

16 grudnia 2016Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniu 23 grudnia kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

08 grudnia 2016Przeprosiny Zarządu Dróg Miejskich

Zarząd dróg miejskich w Poznaniu skierował do wszystkich Państwa, którzy w piątek, 2.12.2016, nie mogli zaparkować samochodów na placu Adama Mickiewicza pismo z przeprosinami. Z jego treścią można zapoznać się klikając poniższy link.

06 grudnia 2016Wagner pełen Kaspszyka

„Tak dobrze wykonanej muzyki Ryszarda Wagnera nieczęsto można posłuchać w polskich salach koncertowych. Jacek Kaspszyk, prowadząc orkiestrę Filharmonii Poznańskiej podczas koncertowego wykonania “Walkirii”, potwierdził, że jest pierwszym dyrygentem operowym w Polsce i trudno byłoby znaleźć dla niego godnego konkurenta.”

Zachęcamy do lektury recenzji koncertowego wykonania I aktu „Walkirii” Ryszarda Wagnera, którą dla portalu „Kultura u Podstaw” napisał Adam Olaf Gibowski.

29 listopada 2016Kaspszyk z Wagnerem

Filharmonia Poznańska informuje, że Maestro Marc Minkowski zmuszony był z powodu choroby przełożyć na inny termin swój debiut w Poznaniu.

Z prawdziwą radością zawiadamiamy, że przewidziane na 2 grudnia wykonanie koncertowe I aktu Walkirii Richarda Wagnera poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Używamy plików cookies do celów statystycznych oraz aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu filharmoniapoznanska.pl. Jeśli nie blokujesz tych plików, oznacza to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Akceptuję