PL EN

aktualności

23 listopada 2018Kolejna nominacja dla Filharmoników Poznańskich do nagrody ICMA

Na początku tego roku Filharmonia Poznańska otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród  fonograficznych świata  -  ICMA 2018 (International Classical Music Awards). Zdobyliśmy ją za nagranie oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu solistów  (Wioletty Chodowicz, Roberta Gierlacha i Wojciecha Gierlacha), Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowanego przez Violettę Bielecką oraz  Orkiestry  Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. 

W piątek, 23 listopada ogłoszono nominacje do nagród ICMA 2019.  Z ogromną radością informujemy, że po raz kolejny otrzymaliśmy nominację  do tej prestiżowej nagrody. Nagranie symfonii – II i III – Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, zarejestrowane przez wytwórnię DUX,  znalazły się na liście płyt nominowanych do ICMA 2019 w kategorii muzyki symfonicznej. Wśród nominowanych  w tej kategorii  są m.in. płyty z II Symfonią Leonarda Bernsteina w nagraniu Berlińskich Filharmoników i Krystiana Zimermana pod batutą Simona Rattle’a czy symfonie Dymitra Szostakowicza (4 i 11) w wykonaniu Boston Symphony Orchestra pod batutą Andrisa Nelsonsa.  

Warto podkreślić, że płyta z symfoniami Nowowiejskiego była światową premierą fonograficzną.  W 2018 roku otrzymała ona nagrodę  Supersonic Pizzicato Award przyznawaną przez  luksemburski magazyn muzyczny Pizzicato. Remy Franck tak pisał wtedy o tej płycie na łamach Pizzicato:  Łukasz Borowicz opracowuje detale tej muzyki bardzo trafnie, dzięki czemu staje się ona bardzo retoryczna. Tym samym nagrania te są ważne nie tylko jako premiery fonograficzne, lecz również dlatego, że ukazują muzykę Nowowiejskiego w najlepszym świetle, potęgując wręcz pytanie o rzecz niezrozumiałą: dlaczego obie symfonie nie są częścią repertuaru już od dawna?  Płyta wytwórni DUX stanowi więc wybitnie ważny wkład w przywołanie i ożywienie muzyki symfonicznej XX wieku.

23 listopada 2018Paul Meyer w Filharmonii Poznańskiej

W związku z hospitalizacją Giuliano Carmignoli, na koncertach z cyklu Gwiazdy Światowych Estrad, które odbędą się 30 listopada, o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz 1 grudnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, wystąpi wybitny francuski dyrygent i klarnecista Paul Meyer.   

20 listopada 2018CZESKIE RECENZJE PO KONCERCIE ORKIESTRY FILHARMONII POZNAŃSKIEJ W PRADZE

Mimo że koncert był oparty na solistkach, największe wrażenie wywarła na mnie  orkiestra. Jej brzmienie od początku cechowały: subtelność, szlachetność i precyzja bez śladu akademickości. (…) Dźwięk orkiestry zawierał coś lirycznego i arystokratycznego – chciałoby się rzec, że to typowy polski dźwięk, daleki od zewnętrznego patosu. Może trochę szkoda, że orkiestra nie grała w większej obsadzie. (…) Ogólnie rzecz biorąc, był to gustowny, bezpretensjonalny i pełen godności program, który pretenduje do ponownego zaproszenia Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

To fragment recenzji po koncercie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej w słynnej praskiej sali koncertowej Smetanova Sin, w tamtejszym czasopiśmie muzycznym HARMONIE, której autorem jest  Jindřich Bálek

Poniżej pełen tekst recenzji:

Jindřich Bálek: Neokázale slavnostní polský koncert

 

Poznaniacy grali ze smakiem i radością – zauważył w swojej recenzji z koncertu Filharmoników Poznańskich w Pradze Aleš Bluma na portalu klasikaplus.cz

08 listopada 2018Utrudnienia w ruchu samochodowym w dniu 11 listopada

Ze względu na liczne imprezy, które 11 listopada odbywać się będą po południu i wieczorem w pobliżu Auli Uniwersyteckiej (i zamknięcie w związku z tym okolicznych ulic dla ruchu samochodowego) uprzejmie prosimy, by osoby wybierające się na rozpoczynający się o godz. 18 koncert Filharmonii Poznańskiej „Niepodległej na urodziny” przybyły w tym dniu do Auli Uniwersyteckiej wcześniej, najpóźniej do godz. 17.45.

Pierwsza część tego koncertu, w ramach wydarzenia 100 na 100. Muzyczne dekady wolności będzie nagrywana – retransmisji tego wydarzenia będzie można wysłuchać 13 listopada 2018 roku, około godz. 20.30 na antenie Programu II Polskiego Radia.

29 października 2018Kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej

Informujemy, że w dniu 2 listopada kasa biletowa będzie nieczynna. Zachęcamy do zakupu biletów online.

29 października 2018Z Wieniawskim i Chopinem u Verdiego

W Auditorium di Milano – siedzibie Mediolańskiej Orkiestry Symfonicznej noszącej imię Giuseppe Verdiego, pełniącej w stolicy Lombardii funkcję filharmonii, 27 października wystąpili Filharmonicy Poznańscy. W programie pod hasłem „Z Chopinem u Verdiego” – Orkiestra FP przedstawiła program muzyki polskiej: od Karola Kurpińskiego, przez Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Pendereckiego po Fryderyka Chopina.

Występ poznańskiej orkiestry – pod batutą Łukasza Borowicza, z udziałem pianistki Yulianny Avdeewy i skrzypaczki Bomsori Kim, został bardzo gorąco przyjęty przed międzynarodowe audytorium; każda z solistek oraz orkiestra – bisowali.

Na widowni zasiadła między innymi 100-osobowa grupa członków Klubu Przyjaciół Filharmonii Poznańskiej.

26 października 2018Bastylia zdobyta… przez Łukasza Borowicza

Łukasz Borowicz, pierwszy dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, 24 października, zadebiutował w Opéra Bastille i… podbił serca francuskich melomanów. Jest pierwszym polskim dyrygentem, który poprowadził spektakl w paryskiej operze.

Pod jego batutą zabrzmiało ostatnie wystawienie „Hugenotów” Giacomo Meyerbeera , którymi we wrześniu Opera Paryska otworzyła swój jubileuszowy, 350. sezon artystyczny. Spektakl , trwający niemal pięć godzin to ogromne dzieło, w którym na scenie pojawia się niemal 250 osób. Łukasz Borowicz poradził sobie z nim znakomicie, o czym świadczyły gorące owacje po spektaklu.

W imieniu dyrekcji, zespołów i pracowników Filharmonii Poznańskiej gratulujemy Łukaszowi Borowiczowi paryskiego sukcesu!

Więcej: Wyborcza.pl | Jacek Hawryluk, Paryż, 25 października 2018

 

O sukcesie naszego dyrygenta pisze też obszernie Sławomir Pietras w najnowszym numerze tygodnika „Angora”:

(…) Od pierwszych taktów dyrygował swobodnie i emocjonalnie, na muzyków wpływając przyjaźnie, ale konsekwentnie egzekwując wszelkie detale partytury. Podczas przebiegu tego olbrzymiego dzieła, zauważyłem, że Borowicz opanował je na pamięć, tylko od czasu do czasu zerkając do nut na pulpicie. (…) O Łukaszu Borowiczu jeszcze przed tygodniem z podziwem mówiono tylko w kulisach Opera Bastille, a dziś jest na ustach całego operowego Paryża. (…) Przed drugim aktem, widownia owacją przyjęła wchodzącego do pulpitu dyrygenckiego Łukasza Borowicza. Po przedstawieniu otrzymał powtórną owację z okrzykami, tym razem na stojąco. Na scenie bili brawo wszyscy soliści i ponadstuosobowy chór. (…)

Pełen tekst recenzji poniżej:

Angora, nr 44 (1481) | Sławomir Pietras, Wejście dla Artystów

24 października 2018W filharmonii Dwójki o koncercie “Niepodległej na urodziny”

44574756_651696021898253_7444018131808288768_n

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o koncercie “Niepodległej na urodziny”, który odbył się 23 października br. w Konzerthaus Berlin z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W audycji Filharmonia Dwójki z Wojciechem Nentwigiem (Dyrektorem Filharmonii Poznańskiej) oraz Markiem Pijarowskim (Dyrygentem-szefem Orkiestry Fiilharmonii Poznańskiej) rozmawiała Anna Skulska.

Program 2 Polskiego Radia, “Niepodległej na urodziny”. Paderewski, Kilar i polsko-niemiecka uwertura

19 października 2018koncerty poznańskich filharmoników w Berlinie i Mediolanie

Szanowni Państwo, Berlin i Mediolan to dwie metropolie, w których w przyszłym tygodniu grać będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Już 23 października (wtorek) nasza Orkiestra wystąpi w słynnym Konzerthaus w historycznym centrum Berlina. Podczas koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w samym sercu niemieckiej stolicy zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzy zaś Uwertura Zur Namensfeier  Ludwiga van Beethovena dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi.

Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej pod batutą jej szefa, Maestro Marka Pijarowskiego, towarzyszyć będą światowej sławy artyści – wybitny pianista Szymon Nehring i solistka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej, znakomita skrzypaczka Bomsori Kim. 

Udział w koncercie zatytułowanym  Niepodległej na urodziny zapowiedzieli prezydenci Polski i Niemiec.

Koncert ten transmitować będzie Deutschlandfunk Kultur  – początek transmisji, której słuchać będzie można również on-line o godz. 20.03.
Na stronie niemieckiego radia można już dziś przeczytać obszerną  zapowiedź tego wydarzenia  – Philharmonie Poznań live aus Berlin

Transmisji wysłuchać też będzie można na antenie radiowej Dwójki oraz on-line. Początek transmisji o godz. 19.00.

—————————–

Natomiast  27 października (sobota), o godz. 20.30  Poznańscy Filharmonicy wystąpią w prestiżowej sali koncertowej Auditorium di Milano w Mediolanie.  Włoscy melomani usłyszą dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów  -  Fryderyka Chopina,  Henryka Wieniawskiego, Karola Kurpińskiego i  Krzysztofa Pendereckiego.  Naszą Orkiestrę poprowadzi Maestro Łukasz Borowicz, a solistkami będą dwie światowej sławy gwiazdy – zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Yulianna Avdeeva oraz nasza znakomita solistka-rezydentka, Bomsori Kim.

05 października 2018Nagrody dla muzyków Orkiestry Filharmonii Poznańskiej

Z radością informujemy, że troje muzyków Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zostało laureatami 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, który odbył się między 14 a 23 września 2018 roku w trzech kategoriach (kontrabas, fagot, róg).

I tak:

Szymon Michalik  zdobył I nagrodę w kategorii fagot,

Monika Paprocka-Całus zdobyła III nagrodę w kategorii rogu,

Marcin Orliński zdobył III nagrodę w kategorii fagotu.

Koncert-fianłowy-fagot-18-975x1024       029-4-1024x683      Koncert-fianłowy-fagot-27-1024x665

 Laureatom serdecznie gratulujemy!

Strona konkursu -> szczegóły

17 września 2018karnety na sezon artystyczny 2018/2019

Przypominamy Państwu o konieczności odebrania zamówionych karnetów DL i SG. Czekają na Państwa w kasie biletowej do 20 września br.

Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

Uwaga! Powyższy termin dotyczy karnetów DL i SG. Karnety na Koncerty Poznańskie będziemy wydawać pomiędzy 1 a 12 października.

13 września 2018Andrzej Boreyko – szefem artystycznym Filharmonii Narodowej od sezonu 2019/2020

b45837abc2f61b0ad92d23a1e10484ee9d1dca09

Jeden z najwyżej cenionych na świecie dyrygentów z polskimi korzeniami (ojciec był profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a syn spędził pierwsze sześć lat życia w Poznaniu) Andrzej Boreyko – zostanie od sezonu 2019/2020 dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Andrzej Boreyko był w latach 1992-1995 szefem artystycznym Filharmonii Poznańskiej. Następnie kierował kilkoma orkiestrami niemieckimi (m.in. Hamburger Symphoniker, Duesseldorfer Symphoniker), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Belgii. Obecnie jest szefem artystycznym Naples Philharmonic (na Florydzie) oraz I dyrygentem gościnnym kilku orkiestr europejskich.

Po ponad dwudziestoletniej przerwie, Andrzej Boreyko powrócił do Filharmonii Poznańskiej, gdzie w latach 2016-2017 dyrygował trzema koncertami i wszystko wskazuje na to, że mimo nowych obowiązków – wystąpi tu w kolejnych sezonach.

Wspaniałemu artyście – gratulujemy, życząc powodzenia i sukcesów w pracy z kolejną powierzoną mu orkiestrą!

03 września 2018Śrem – pierwszy!

IMG_3680

Przed rokiem władze samorządowe Śremu – pierwsze spośród wielkopolskich miast i gmin rozpoczęły współpracę z Filharmonią Poznańską. Na mocy podpisanego przez burmistrza Adama Lewandowskiego i szefa Filharmonii – Wojciecha Nentwiga, porozumienia – w minionym sezonie kilkuset mieszkańców tego pięknego miasta uczestniczyło w dziesięciu koncertach naszej instytucji. Władze samorządowe fundowały im przejazdy na te wydarzenia. Zadowolenie, a wręcz zachwyt, uczestników tych eskapad, były tak duże, że przed kilkoma dniami wspomniani sygnatariusze zawarli umowę na kolejny – 2018/2019 – sezon. Tym razem nastąpiło to w śremskim ratuszu, co uwiecznił na zdjęciu Adrian Wartecki.

Cieszymy się z tego bardzo.

Który z wielkopolskich samorządów następny podąży tym śladem?

27 sierpnia 2018Rozpoczynamy sprzedaż karnetów i biletów na sezon artystyczny 2018/2019

Przypominamy, że od poniedziałku 3 września w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej (ul. Wieniawskiego 1) będzie można nabyć karnety (DL, SG, MW) oraz zarezerwować bilety na cały sezon artystyczny 2018/2019.

Od 10 września rozpoczniemy sprzedaż biletów w kasie FP, w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) oraz uruchomimy sprzedaż biletów przez Internet na naszej stronie www oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl.

 

Zamówione karnety prosimy odebrać w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej:

  • między 3 września a 20 września - karnety DL i SG
  • miedzy 1 a 12 października - karnety na KONCERTY POZNAŃSKIE 

Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

 

 Informujemy również, że kasa biletowa FP sprzedaje bilety i karnety wyłącznie na koncerty Filharmonii Poznańskiej.

26 czerwca 2018Róża Światczyńska o koncercie Rafała Blechacza i Bomsori Kim

W audycji Programu 2 Polskiego Radia Radia Wybieram Dwójkę ukazała się interesująca recenzja Róży Światczyńskiej. Dzieli się w niej swoimi wrażeniami z koncertu Rafała Blechacza i Bomsori Kim w Filharmonii Poznańskiej. Polecamy uwadze!

Program 2 Polskiego Radia Radia Wybieram Dwójkę, 25.06.2018, (38:00)

22 czerwca 2018Karnety i bilety na sezon artystyczny 2018/2019

Informujemy, że w okresie od 30 czerwca do 2 września br. kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej będzie nieczynna.

W tym czasie zapraszamy do kontaktu z biurem FP.

Informacja telefoniczna dotycząca koncertów, rezerwacji i sprzedaży karnetów oraz biletów:

  • Dział Obsługi Publiczności: 61 852 22 66, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15
  • Sekretariat: 61 852 47 08 lub 61 852 47 09, od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15

 

Rezerwacja  karnetów i biletów na sezon artystyczny 2018/2019

Rezerwacji karnetów (poza karnetami na KONCERTY POZNAŃSKIE) można dokonywać (do 31 sierpnia lub do wyczerpania puli karnetów) mailowo lub telefonicznie:

Zamówione karnety prosimy odebrać w kasie biletowej Filharmonii Poznańskiej:

  • między 3 września a 20 września - karnety DL i SG
  • miedzy 1 a 12 października - karnety na KONCERTY POZNAŃSKIE 

Nieodebrane w terminie karnety zostaną przekazane do sprzedaży indywidualnej.

Rezerwacja biletów indywidualnych i grupowych będzie możliwa dopiero od 3 WRZEŚNIA.

Używamy plików cookies do celów statystycznych oraz aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu filharmoniapoznanska.pl. Jeśli nie blokujesz tych plików, oznacza to, że zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Akceptuję